Jak vybrat autosedačku?

Jak vybrat pro dítě vhodnou autosedačku

Autosedačku byste si měli pořídit ještě před narozením miminka, abyste ji mohli použít hned při první jízdě z porodnice domů. Mezitím budete mít dostatek času pečlivě prostudovat návod. Používání dětské autosedačky je jedinou ochranou dítěte před možným neštěstím způsobeným dopravní nehodou. Dítě je k ní totiž bezpečně připoutané a tak se nemůže stát, že by bylo vymrštěno z auta ven, například při nečekaném zastavení. Nikdy do ní nezapomínejte dítě usadit, i když se chystáte jet jen krátký úsek cesty!

Nepodceňujte výběr autosedačky

Řiďte se hlavně vahou, věkem a výškou dítěte. Dítě by rozhodně nemělo autosedačku přerůstat. Autosedačka musí svým tvarem i technickým provedením pasovat do vašeho auta. Je možné koupit autosedačky typu Universal, které se hodí do všech vozidel. Pokud je vaše auto vybaveno ISOFIX systémem (úchyty pevně spojené s karosérií auta), usnadní vám to jak samotnou instalaci,tak i manipulaci s autosedačkou. Všímejte si také materiálu, z něhož je autosedačka vyrobena. Potah sedačky by měl být příjemný, měkký a měl by umožňovat dobrou ventilaci, aby se dítě nepotilo. Potah by měl být snímatelný a vhodný k vyprání.

!Na každé autosedačce by měla být uvedena zkušební značka, která zaručuje, že sedačka prošla testy evropské normy (E). Zkušební značka mimo jiné obsahuje výrobce, povolení pro váhovou kategorii a sériové číslo.

Jedna autosedačka nestačí

Od narození až do 12 let věku dítěte budete potřebovat zhruba tři typy autosedaček. Pro miminka jsou vhodné autosedačky připomínající tvarem vajíčko, kde je dítě umístěno v pololeže. Připevňují se většinou na zadní sedadlo proti směru jízdy. Od jednoho roku do čtyř let už můžete používat klasickou autosedačku, která se instaluje po směru jízdy. Pro dítě od čtyř do dvanácti let budete potřebovat klasickou sedačku s podsedákem neboli zvýšeným sedadlem.

Pozor! Pokud budete chtít vozit dítě v autosedačce na předním sedadle, musíte nejdřív vypnout nebo si nechat odstranit aktivní airbag. Mohl by být totiž pro dítě smrtelně nebezpečný.

Rozdělení autosedaček podle ECE skupin

Autosedačky se rozdělují do jednotlivých skupin podle evropských norem, které se řídí vahou dítěte.

ECE skupina 0
- do 10 kg, přibližně 0 – 9 měsíců

Umožňuje novorozenci cestovat v pololeže. Takovým typům autosedaček se běžně říká skořepiny. Upevňují se na zadní sedadlo proti směru jízdy, nebo kolmo ke směru jízdy. Dítě poutejte tříbodovým bezpečnostním pásem.

Pozor!Autosedačku je třeba vždy vyměnit v případě, že dítě dosáhne maximálně stanovené váhy nebo již hlavou převyšuje vrchol skořepiny.

ECE skupina 0+
 - do 13 kg, přibližně 0 - 18 měsíců
Autosedačky mívají držadlo, díky němuž můžete dítě snadno přenášet. Jsou praktické a jednoduše se připevňují, a to proti směru jízdy na zadním nebo předním sedadle pomocí tříbodového pásu.Autosedačku můžete nastavit mimo auto i jako houpající kolébku.

ECE skupina I

- 9 až 18 kg, přibližně od 9 měsíců do 4 let
Tento typ autosedačky je určený dětem, které už se umí sami posadit, ale přesto potřebují ještě oporu do všech stran. Umisťuje se obvykle na zadní sedadlo po směru jízdy. Upevňuje se klasickým bezpečnostním pásem, buď tříbodovým nebo pětibodovým, anebo pomocí systému ISOFIX.

ECE skupina II
- 15 až 25 kg, přibližně od 3 do 6 let
Tyto sedačky už většinou nemají vlastní bezpečnostní pásy a upevňují se klasickým pásem umístěným v autě. Vyrábějí se v kombinaci se zádovou nebo spánkovou oporou.

ECE skupina III
- 22 až 36 kg, přibližně od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm
Už se nejedná o skořepinové sedačky určené k sezení, ale o tzv. zvýšené sedadlo. Připoutává se pomocí bezpečnostního pásu vozu. Skládá se z opěrky hlavy, zad a podsedáku, který lze používat i zvlášť. Někdy bývají součástí i opěrky na ruce a nohy.

Shrnutí:

Sedačky se v autě upevňují buď systémem ISOFIX, kterým musí být vybaveno vaše auto i autosedačka, nebo bezpečnostním pásem pro dospělé, nebo speciálními kotevními úchyty, které mají určité typy vozidel.
Při instalaci dětské sedačky dobře přitáhněte bezpečnostní pás a zkontrolujte, že je sedačka pevně usazena na místě a nepohybuje se ze strany na stranu. Ujistěte se také, že jste dítěti dobře nastavili a utáhli pásy a pravidelně kontrolujte, zda si je dítě během jízdy nepovoluje.
Nezapomeňte, že jedině správné připevnění sedačky k autu zaručuje bezpečí dítěte! Proto se nepokoušejte vymyslet vlastní způsob přichycení, ale vždy důkladně prostudujte návod, který je součástí autosedačky.

Po nehodě sedačku dál nepoužívejte
Pokud se vám stane autonehoda, musíte po ní vyměnit alespoň pásy, protože byly nataženy a už nejsou bezpečné. Pro lepší ochranu dítěte byste ale měli raději vyměnit celou autosedačku. V té použité se mohou vyskytovat mikrotrhliny, kvůli nimž už nebude sedačka stabilní.
Kupujte vždy novou autosedačku. U sedačky z druhé ruky si nemůžete být jistí, zda nemá poškozené některé části, což by mohlo snížit její funkci.

Text je duševním vlastnictvím MedaBeda.cz, kopírování a jiné šíření je zakázáno, text je chráněn autorským zákonem !

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.