Co do porodnice?

Tašku s věcmi do porodnice si připravte raději už dva týdny před plánovaným porodem. Vyhnete se tak stresujícímu balení na poslední chvíli a hlavně budete mít jistotu, že jste ve shonu na nic nezapomněly. Pomůže vám, když si věci rozdělíte do dvou tašek – jedna bude pro vás a druhá pro miminko. Pak budete mít potřebnou věc v danou chvíli vždy po ruce.

Neberte si s sebou do porodnice zbytečně moc oblečení, které během pobytu v porodnici stejně nevyužijete. Miminko dostane erární oblečky, takže mu stačí z domova jen zavinovačka. Pro sebe si zabalte dvě noční košile, pantofle, prádlo, ručníky a hygienické potřeby. Oblečení pro vás a miminko na odjezd z porodnice vám může dovézt tatínek později.
Vždy je lepší napsat si seznam a podle něj si věci do porodnice připravit. My jsme pro vás sestavili orientační seznam nezbytností, podle kterého se můžete inspirovat:

1.Osobní dokumenty a doklady
Jsou opravdu důležité, snažte se mít je všechny v pořádku připravené několik týdnů před porodem. Patří mezi ně:
- těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, porodní plán (pokud jste si ho nechaly sestavit předem),
- dále oddací list, pokud jste provdaná
- rodný list váš i manžela/partnera
- doklad o určení otcovství, pokud si přejete, aby mělo dítě příjmení po otci
- prohlášení o jménu dítěte
- rodinná anamnéza
Tip: Sepište si doma v klidu anamnézu o výskytu chorob v rodině, abyste pak nemusely přemýšlet o nemocích vašich příbuzných při hektickém nástupu do porodnice.

2. Hygienické potřeby
- kartáček na zuby, pasta, neparfemovaný sprchový gel (abyste zachovaly přirozenou vůni kůže a miminko vás tak mohlo po čichu poznat), gel na intimní hygienu a vaše běžná kosmetika
- toaletní papír
- papírové kapesníky
- vlhčené ubrousky – na utírání zadečku miminka, opět neparfémované, šetrné k dětské pokožce!
- porodnické vložky – minimálně 40 kusů, protože v prvních dnech po porodu můžete silně krvácet
- gelové obklady na oteklá a bolavá prsa
- mastička Bepanthen – na opruzený zadeček miminka i na vaše rozpraskané bradavky po kojení
- neparfémovaný dětský olejíček
- ručník, osuška
- jednorázové pleny pro miminko
- vatové tyčinky na čištění oušek a nosíku děťátka
- hřebínek a kartáč na jemné dětské vlasy
Tip: Jestli máte delší vlasy, přibalte si s sebou i čelenku, sponky a gumičky, kterými můžete stáhnout vlasy, aby vám při porodu nepadaly do obličeje.

3. Oblečení
- dvě volné noční košile
- župan
- teplé ponožky
- síťové kalhotky, které koupíte v lékárně. Snadno se přeperou v ruce a rychle schnou.
- pohodlné bavlněné kalhotky
- speciální podprsenku pro kojící ženy a vložky do podprsenky (kvůli odtékajícímu mléku)
- dva páry omyvatelných pantoflí (jedny do sprchy). Počítejte s tím, že na porodním sále se pantofle snadno zašpiní krví.

4. Ostatní
- dudlík
- jestli nechcete používat erární nemocniční oblečení pro miminko, budete potřebovat dupačky, košilky a ponožtičky plus zavinovačku
- vitaminy a léky, které užíváte
- pytel nebo tašku na špinavé prádlo
- mobil s nabíječkou
- nějaké drobné na nákup nápojů a cukrovinek z automatu
- láhev vody, do které si můžete rozpustit šumivý vitamin C – dodá vám energii
- časopis nebo knížku

Ještě před termínem porodu si přímo v porodnici zjistěte, co všechno budete mít k dispozici. Zbytečně pak s sebou nemusíte vozit tolik věcí. Cennosti jako jsou šperky raději nechejte doma.
Tatínek, který bude přihlížet porodu, by si měl vzít s sebou přezůvky a jídlo a pití na celý den, protože v porodnici většinou nebývá možnost koupit si nějaké občerstvení (kromě automatů). Na cestu domů bude miminko potřebovat teplé oblečení, autosedačku a teplou dečku. Dobré je mít při ruce látkovou plenu, kterou miminku můžete otřít sliny nebo ublinknutí.

Text je duševním vlastnictvím MedaBeda.cz, kopírování a jiné šíření je zakázáno, text je chráněn autorským zákonem !

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.